1. Původní domov čajovníku by jsme našli v jihovýchodní Asii. Dnes už se ovšem čajovníky pěstují v tropech a subtropech všech světadílů.
2. V dalekém Orientu byl vytvořen jeho kult, čajová filozofie a také názor, že čaj není jen nápoj, ale reprezentuje určitý styl života.
3. Do Evropy se čaj dostal až kolem roku 1610. A patřil k luxusnímu zboží. Pití čaje se rychle rozšířilo a v Británii se čaj stal národním nápojem.
4. Látka, kterou čaj obsahuje je alkaloid kofein, dřív nazývaná thein.
5. Čajovník čínský je strom nebo keř dorůstající výšky 2-15m. V plantážích je ovšem zastřiháván ve výšce do 1,2m
6. Z čajovníku se sklízejí pouze dva vrchní lístky a pupeny tzv. fleše. Sběru se převážně věnují ženy. Zkušené sběračky seberou 30-35kg lístků denně.
7. K výrobě 100kg hotového čaje je potřeba cca 500kg fleše.
8. Čaj se pije v mnoha zemích, ale téměř každá má vlastní způsob přípravy a podávání čaje. V Evropě se čaj dochucuje např. mlékem, cukrem, citronovou štavou. Marokánci si do čaje přidávají mátu nebo šalvěj. V Rusku doplňuje čaj zavařenina.
9. Víte jak vznikl zvyk přidávání mléka do čaje? V Británii 18.století byl podávaný čaj v křehkých porcelánových miskách, které lehce vlivem vysokých teplot praskaly. Začalo se proto do nich nejprve nalévat mléko a až pak horký čaj.
10. Čaj je skvělý termoregulátor. Také podporuje dýchání tzn. že při pití čaje pracují plíce intenzivněji.
0 komentářů:
Okomentovat